سفارش تبلیغ
صبا ویژن

سرچشمـــه فضیـلـــت ها ؛ امـــام مهــدی علیــه السلام
* لینک دوستان

بسم الله الرّحمن الرّحیم

السلام علیک یا اباصالح المهدی یا صاحب الزمان،

عجل علی ظهورک

انتقـاد بود نه انکــار !!!

سـلام دوستــان ،

پس از درج یادداشت [ چرا دعای ندبه نمی آیی ؟ ] ، برخی دوستان گله کردند که چرا چنین نوشته ای ؟ هرکس این متن را بخواند اگر دعای ندبه هم می آمده دیگر نمی آید!

گفتم : اشتباه می کنید ! من دعای ندبه رفتن را انکار نکردم ، بلکه از برخی بی تفاوتی ها و ... انتقـاد نمودم و تا انتقاد نشود اصـلاح نمی شود !

گفتند :  انتقاد جای خود دارد ولی نحوه انتقاد فرق میکند !

گفتم انتقاد هرچه تندتر باشد اثرش بیشتر است و من این انتقادها را اول خطاب به خودم نوشتم شاید اثر کند و فاصله ام از مولایمان کمتر شود!

گفتند : تو ما را به دیــوار تشبیــه کرده ای !

گفتم : اولاً این سوء تعبیـر شمـاست ، ثانیـاً مگر دیوار چیز بدی است ؟ من خودم را که با دیوار مقایسه میکنم می بینم خیلی خیلی از دیوار هم کمترم!

گفتنـد چـــرا ؟

گفتم : به این دلایــل :

1 ـ دیوار ها معمولاً خانه یا باغ یا زمینی را محصور میکنند تا از دستبرد دزدان و هیزان محفوظ بمانند ! همانگونه که چادر ( حجاب کامل ) زنان را از نگاه هیزان حفظ میکند.

2 ـ دیوار، ساختمان یا محوطه مورد نظر را از ورود حیوانات و گاهی انسانهای کنجکاو ( فضول ) محفوظ نگاه می دارد.

3 ـ دیوار ، ساختمان را از تندبادها و ... حفظ کرده و مردم با آرامش درون ساختمان زندگی میکنند.

4 ـ دیوار ، بسیاری از امکانات رفاهی ما را همراهی و بسترسازی میکند ؛ مثلاً تمام سیمهای برق و تلفن ساختمانها در دیوارها تعبیه میشود ، کلید  پریزهای برق در دیوار تعبیه میگردد ، کانالهای هدایت هوای سرد و گرم در دیوارهاست ،

5 ـ تمام قاب های عکس منظره ها و چشم اندازها بر روی دیوار نصب میشود،

6 ـ دیوار تکیه گاه مردم و آرامبخش جسم و جان مردم است و بیشتر مردم موقع نشستن در محلی ، به دیوار تکیه میکنند ، آیا ما تکیه گاهی برای دیگران هستیم ؟

7 ـ دیوار سایه ای دارد به اندازه ارتفاع خود که هرچه آفتاب برآید سایه کوتاهتر و هرچه آفتاب فرو رود سایه بیشتر میشود ، انسانهای خسته در سایه دیوار استراحت می کنند! ولی ما هرچه آفتاب علم و تکنیک مان بیشتر شود مغرورتر میشویم و معمولاً کسی در سایه لطفمان آسایش ندارد، ما نه اینکه باعث آسایش کسی نیستیم بلکه اغلب باعث مزاحمت و زحمت دیگران هستیم !!!

8 ـ دیوارها میخ ها را تحمل میکنند ( و امروزه که دیوارها ازآجرو بتن ساخته ، محکمترو مقاومتر شده و هیچ میخی به آن فرو نمی رود ، با دریل برقی آنها را سوراخ و پیچ و رولپلاک میکنند ) دیوار همه را تحمل میکند ! ولی ما تحمّـل سر سـوزنی را داریم؟ !

9 و 10 ـ را هم خودتان بنویسید و بعد قضـاوت کنید آیا برخی از ما به اندازه دیوار برای دیگران ارزش و یا اثر مثبت وجودی داریم؟

پس در این شعــر :

کسی در سـایه لطفـت نیـاســود

به عالَــم کار دیــواری نکـردی !

نه تنها به کسی توهین یا جسارت نشده بلکه شاعر واقعیت را در قالب یک بیت کوتاه و پر معنا ارائه داده است.

به امیـد حضور روزافزون و آگاهـانه همه دوستداران اهلبیت (ع) در مراسم ملکوتی دعای ندبـه و زیارت مولایمان حجة ابن الحسن المهدی (عج) و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداه


هَل مِن مُعِینٍ فَاُطِیلَ مَعَهُ العَوِیلَ وَالبُکاءَ ، هَل مِن جَزُوعٍ فَاُساعِدَ جَزَعَهُ اِذا خَلا ، ... هَل ... هَل ... هَل یَتَّصِلُ یَومُنا مِنکَ بِعِدَةٍ فَنَحظی ....

همنوای شمـا در ندبـه های صبـح جمعـه هستم


[ پنج شنبه 91/2/21 ] [ 3:53 عصر ] [ سـرچشمــه ] [ نظرات () ]

بسم الله الرحمن الرحیم

چرا دعای ندبه نمی آیی ؟

السلام علیک یا ابا صالح المهدی یا صاحب الزمان

عَزیزٌ عَلَیَّ اَن اَرَی الخَلقَ وَ لا تُری

پرسیدم چرا دعای ندبه نمی آیی ؟

گفت : کاری به کار من نداشته باش !

پرسیدم علت نیامدنت برایم سئوال انگیز است!

گفت : تو که می روی مرا هم دعا کن لیاقت آقا را پیدا کنم !

گفتم : تو که از همه با لیاقت تری چرا چنین میگویی ؟

گفت : همین است که گفتم ، یا دعایم کن یا کاری به کارم نداشته باش !

اصرار کردم ..... باید بگویی علت چیست که اینچنین میگویی ؟

گفت : راستش را بخواهی خجـالت میکشــم!

گفتم : از چه کسی خجالت میکشی ؟

گفت : از آقایمـان مهــدی ( ارواحنا فداه )

گفتم : برای چه خجالت میکشی ؟

گفت : از دروغ گفتـن !!!

گفتم : چه دروغی ؟ دیوانه ام کردی !

گفت : همین دعای ندبه را خواندن !

گفتم : کجایش دروغ است ؟

گفت : از اینجاش :

لیت َ شِعری اَین استقرت بک النوی ....

عَزیزٌ عَلَیَّ اَن اَرَی الخَلقَ وَ لا تُری.....

الی متی ....   الی متی ....

گفتم : توضیح بده ، پاک گیجم کردی !

گفت : هرگز تصور کرده ای موقعی که دعای ندبه می خوانی ، جلو امام زمام زمان(ع) نشسته ای و داری با بی توجهی ادعاهای عجیبی میکنی ... مثلاً می گویی :

سخت است بر من که همه را ببینم و تو را نبینم ...

در حالیکه واقعیت این چنین نیست ! مثلاً اگر چند روز به مسافرت بروی و خانواده ات را نبینی چقدر دلت برایشان تنگ میشود و برایشان تلفن می زنی و یا سوغات می خری و ...

ولی مولایت را که سالهاست ندیده ای ، دلت برایش تنگ نشده و احوالش را نمی پرسی وهدیه ای تهیه نمیکنی ! .....

فرازهای پایانی دعای ندبه را به دقت بخوان و مفهوم آن را بررسی کن ببین تو اینها را که می خوانی هستی ؟ !

کدام یک از خواسته های امام زمانت را برآورده کرده ای ؟؟؟

امر به معروفی کرده ای ؟ نهی از منکری نموده ای ؟ گرسنه ای را سیر کرده ای ؟ تشنه ای را آب داده ای ؟ برهنه ای را پوشانده ای ؟ در راه مانده ای را کمک کرده ای ؟ مشکلی را از مردم حل کرده ای ؟ خدمتی به خلق خدا (بی مزد و بی منّت) نموده ای ؟ سنگی از راه مردم برداشته ای ؟ زکات و خمس و سهم امام و انفـاق و ایثـار و... داده ای ؟ مسائل دینی ات را درست انجام داده ای ؟ واجبات را رعایت کرده و محرمات را پرهیز کرده ای ؟ ولی امـرت را یــاری کــرده ای؟؟ چه اثر مثبت و عمل خیر خالصانه ای که فقط برای خدا باشد داشته ای ؟؟؟

کدام یک از اینها که اینقدرهم پر ادعا هستند برای رضای خدا و رضای امام زمان (ع) به مردم خدمت میکنند؟ غیر از سودجوئی و فرصت طلبی و تزویر و ریا و چاپلوسی و دروغ و نیرنگ چه می بینی ؟

کسی در سایه لطفت نیاســود 

به عالم کار دیــواری نکردی!

با این افکار و اعمال نا پسند و نامطلوب ، چگونه می شود جلو امام زمان (ع) نشست و گفت : بنفسی انت من مغیب لم یخل منا... بنفسی انت من نازح ما نزح عنا ... بنفسی انت من مؤمن و مؤمنه ذکرا فحنا ... الی متی احار فیک یا مولای...

برای همین است که خجالت میکشم در محضر مولایم بنشینم وادعایی کنم یا شاهد ادعاهایی باشم که خالی از حقیقت است!  

گفتم : اینها که می گویی درست ، ولی در یک مجلس چند نفر مثل تو اگر باشند مورد نظر آقا قرار خواهد گرفت!

گفت : من هم مثل دیگران ، این مشکل با یکی دونفر حل نمیشود ... منظورمن از دعای ندبه ، ندبه واقعی است نه ندبه زبانی که حتی معنای کلمات را هم ندانیم! ... 

ندبه یعنی ناله همراه با گریـه و حـزن وانـدوه ،

ندبه یعنی در فراق یـار و محبـوب دلها نالیدن ...

ندبه یعنی .....

ولی آیا در مجالس دعای ندبه ما ، خواندن دعای ندبه این شور و حال را دارد؟

در بعضی از مجالس مشاهده میشود که نه تنها ندبه ای در کار نیست بلکه چای خوردن و حرف زدن و خندیدن و .... یا غیبت و ... و در پایان صرف صبحانه رایج تر است!!!

یکی از دست اند کاران برگزاری مجلس دعای ندبه گفت : امروز مجلس شلوغ و گرم  و گیرایی داشتیم ...

گفتم اگر صبحـانه را حـذف کردید معلوم میشود!!! ( آن روز صبحانه بهتری در برنامه بود )

برخی از اینها هم که می آیند  برای برآورده شدن حاجاتشان به امام زمان (ع) متوسل می شوند،.... ولی یک دفعه نشد که به خاطر خود امام زمان (ع) دعا کنند یا نماز بخوانند یا .... دعای فرج را با خلوص نیت بخوانند!

ای کاش درک می کردیم که امام زمان (ع‍ج) کیست و از شیعیان چه انتظاری دارد.

ای کسانی که مشتاق دیدار امام زمان (ع) هستید ، آیا می دانید تنها دیدار ایشان کفایت نمی کند!

بلکه دو رکعت نمازخالصانه و دعای خالص برای فرج مبارک ایشان افضل است از دیدن ایشان !


چه بسیار بودند در زمان پیامبر (ص) و ائمه بزرگوارمان که آن عزیزان را می دیدند و حضورشان را درک میکردند ولی از انفاس قدسی آن اولیاء الله بهره ای نبردند!!!

و یا فراتر برویم ،  همه آنهایی که آن بزرگواران را اذیت و آزار کردند و به شهادت رساندند ایشان را می دیدند !!!

پس دعای ندبه خواندن تنها و یا حتی دیدن جمال مبارک امام (ع) کفایت نمیکند ، بلکه دلبستگی و محبت و تلاش در راه به ثمر رساندن اهداف عالیه آنها و جلب رضایت ایشان مهّـم است.

(اللهم اجعلنی من انصاره و اعوانه والذابین عنه والمسارعین الیه فی قضاء حوائجه والممتثلین لاوامره والمحامین عنه والسابقین الی ارادته والمستشهدین بین یدیه )


[ جمعه 91/2/15 ] [ 9:34 صبح ] [ سـرچشمــه ] [ نظرات () ]

بسم الله الرحمن الرحیم

عجـز انسان از شنـاخت ذات خـدا 

الحَمدُ لِلِهِ الَّذِی لا یَبلُغُ مِدحَتُهُ القائِلُونَ، وَلایُحصی نَعمائُهُ العادُّونَ ، وَلایُؤَدّی حَقَّهُ الُمُجتَهِدونَ،اَلَّذِی لایُدرِکُهُ  بُعدُالهِمَمِ،وَلایَنالُهَ غَوصُ الفِطَنِ،اَلَّذِی لَیسَ لِصِفَتِهِ حَدٌّ مَحدُودٌ، وَلانَعـتٌ مَوجُودٌ، وَلاوَقتٌ مَعدُودٌ، وَلا اَجَلٌ مَمدودٌ، فَطَرَالخَلائِقِ بِقُدرَتِهِ، وَنَشَرَالرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ، وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِـهِ.

سپـاس خـداونـدی را که سخنوران از ستـودن او عاجـزند و حسابگران از شمارش نعمت های او ناتوان، و تلاشگران از ادای حق او درمانده اند،

پروردگاری که برای صفات او حد و مرزی وجود ندارد و تعریف کاملی نمی توان یافت  و برای او وقتی معین و سـرآمدی مشخص نمیتوان تعیین کرد،

مخلوقات را با قدرت خود آفرید و با رحمت خود بادها را به حرکت درآورد و بـوسیله کـوه هـا اضطراب و لرزش زمین را به آرامش تبدیل کرد

*****************************

الـهـی ؛ یکتـائی، قیّـوم و تـوانـائی، بر همـه چیـز دانائی، در همـه حال بینـائی، از هـمه عیب مصفائی، از داشتن شریک مبـّرائی، اصل هـر دوائی، جان داروی دلهـائی، شهنشاه فرمان فرمـائی، معـزّز به تاج کبریائی، بالای تخت عرش معلائی، نه نیازمنـد مکانی نه آرزومنـد زمانی، نـه کس به تـو مانَد، نه تو به کس مـانی، پیـداست کـه درمیان جانی و جـان جانـانی.

الهـی ؛ یقینی ده کـه در او شـکّ و ریـا نَبُـوَد، و علمـی ده که بی بـرق و ضیـاء نَبُــوَد.

الهـی ؛ دلی ده کـه شوق طاعت تو را افزون کند، وعلمی ده که در آن آتش هوی و هوس نباشد، و عملی ده که در آن آب زرق  و ریـا نباشد.

الـهــی ؛ دیـده ای ده کـه ربوبیت تـو بینـد، و دلی ده که جز عبــودیت تــو  نبینــد.

الهی ؛ همه را از فکر شیطان نگاه دار و همه را از کید  نفس آگاه دار

آمین یا رب العالمین


[ چهارشنبه 91/2/13 ] [ 8:9 صبح ] [ سـرچشمــه ] [ نظرات () ]

بسم الله الرحمن الرحیم 

فاطمه(س)از همه ممتــاز است
سالروز شهادت یگانه دُرّ آفرینش ، رَیحانَةُ الرَّسُول ، عَـذرای بتول ،  اِنسیَّةُ الحَــورا ، دختر گرامی و پاره تن پیامبر اسلام (ص) ، همسر والا مقام امیرالمؤمنین علی (ع) ، حضرت صدیقه کبری ، فاطمه زهرا ، ام الائمه ، ام الحسنین ، ام السبطین ، ام الزینبین ، ام ابیها را به ساحت قدس ولی امرمان مولا و مقتدایمان امام مهدی (عج) و همه شیعیان و دوستان اهل بیت علیهم السلام تسلیت عرض مینمائیم

امید است همه شیعیان مخصوصاً بانوان محترمه ، از پیروان واقعی آن حضرت باشند که پیروی از این الگوی حسنه باعث رستگاری در دنیا و آخرت خواهد بود.

اَلسَّـلامُ عَلَیکِ یا اُمُّ الائمَّه ، یا فاطمه الزهـرا


پیشوای ششم ، امام صادق (ع) از پدران بزرگواشان و آنان از پیامبر گرامی اسلام (ص) آورده‌اند که پیامبر (ص) فرموده اند :

ان جبرئیل قال له: ... سُمّیت فاطمة، فی الارض، [لانها] فطمت شیعتها من النار.

فرشته وحی برای او پیام آورد که: این دخت گرانمایه در زمین، « فاطمه» نامگذاری شد، چرا که پیروان راستین او از آتش دوزخ در امان داشته شده‌‌اند.

و نیز از پیامبر(ص) آورده‌اند که ایشان فرموده اند:  

انّما سمّیت ابنتی فاطمة، لان الله فطمها و ذرّیتها و محبّیها عن النار ؛

 دخترم فاطمه تنها بدین جهت به این نام مقدّس نامیده شد که خدا او و نسل پاک و دوستداران واقعی‌اش را از آتش دوزخ در امان داشت.

و نیز از پنجمین امام نور آورده‌اند که فرمود:

در روز رستاخیز فاطمه علیهاالسلام بر نزدیک در دوزخ می‌ایستد و نیایش‌گرانه رو به آسمان می‌گوید:  

الهی و سیدی، سمّیتنی فاطمة، ... خدای من؛ سالار من؛ شما نام مرا فاطمه برگزیدی و به مهر خویش مرا و دوستداران نسل مرا از آتش در امان داشتی. بار خدایا وعده تو حقّ است و تویی که در وعده‌هایت تخلّف نمی‌ورزی.

از جانب خـدا نــدا می ‌رسد که:

هان ای فاطمه؛ درست گفتی، من تو را بدین نام نامگذاری کردم و تو و دوستداران تو و نسل تو را که ولایت تو و نسل تو را داشته باشند، همه را از آتش دوزخ در امان داشته‌ام. درست می‌گویی، وعده‌ام حقّ است و من در وعده‌های خویش تخلّف نمی‌ورزم .

سپس خــدا به آن بانــوی با فضیلت فرمود:

من به وسیله دانش و بینش ، تو را از دیگر بندگان جدا ساخته و بر همه آنان برتری بخشیدم و تو را پاک و پاکیزه ساختم.

آنگاه امام باقر علیه‌السلام فرمود:

به خدای سوگند که خدا این بانوی گرانمایه را به وسیله دانش و بینش از دیگران ممتاز ساخت و از همان عالم « ذر» او را پاک و پاکیزه قرار داد.

در پایان یک حدیث از سرور زنان دوعالم :
اَلْبِشْرُ فى وَجْهِ الْمُؤْمِنِ یُوجِبُ لِصاحِبِهِ الْجَنَّةَ وَالْبِشْرُ فى وَجْهِ الْمُعانِدِ الْمُعادى یَقى صاحِبَهُ عَذابَ النّارِ
خوشرویى با مؤمن، موجب دستیابى به بهشت می‏شود و خوشرویى نسبت به غیر مؤمن ، انسان را از عذاب آتش حفظ میکند

لَعَـنَ اللَّهُ اُمَّةً اَسَّسَتْ اَساسَ الظُّلْمِ وَالْجَوْرِ عَلَیْکُمْ اَهْلَ الْبَیْتِ، وَلَعَـنَ اللَّهُ اُمَّةً دَفَعَتْکُـمْ عَنْ مَقامِکُمْ، وَاَزالَتْکُمْ عَنْ‏ مَراتِبِکُمُ الَّتى‏ رَتَّبَکُمُ اللَّهُ فیها،

اَللهُمَّ خُصَّ اَنتَ اَوَّلَ ظالِمٍ بِالَّعنِ مِنِّی ، وَابدَآ بِه اَوَّلاً ثُمَّ العَنِ الثانِی وَالثالِثَ وَالرّابع ....


[ سه شنبه 91/2/5 ] [ 10:54 عصر ] [ سـرچشمــه ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب


بازدید امروز: 2
بازدید دیروز: 281
کل بازدیدها: 496767
*